Dainius Ščiuka girl in the middle of highway

Dainius Ščiuka – užfiksuoti Young Wild and Sexy

Dainius Ščiuka – jaunosios kartos fotografijos kūrėjas, atnešęs jauną, laukinę ir pozityviai kūnišką estetiką į neretai niūrią Lietuvos fotografiją. Jo darbai – tai įkvėpimo šaltinis dievinantiems miesto kultūrą. Tiesa, Dainius pripažįsta, kad reikėjo daug darbo, kol jo gyvenimo aistra susiformavo į tai, ką matome šiandien.

Tekstas: Margarita Norvilė
Nuotraukos: D. Ščiukos asmeninis archyvas

Dainius Ščiuka fotografija
Dainius Ščiuka yong wild and sexy

– Dainiau, išgarsėjai kaip gatvės mados fotografas, vedei paskaitą paskutiniame SNAP festivalyje apie gatvės fotografiją. Ar šiandien vis dar laikai save tokiu fotografu?

Reikia pripažinti, kad gatvės mados beveik nebefotografuoju. Tai buvo vienas mano kūrybos etapų. Jis padėjo „perlipti per save“, juk reikia įkalbinti nepažįstamus žmonės juos fotografuoti. Dabar daug laiko praleidžiu studijoje su komerciniais projektais.

– Profesionaliai kurti pradėjai labai jaunas, kaip pavyko išvengti klystkelių su „prisvilusiomis“ nuotraukomis?

Tiesą sakant, man nepavyko išvengti klaidų, perėjau ir tą keistą etapą su random merginų fotosesijomis, fiksuodavau visokius renginius, fotografuodavau visokius pensininkus gatvėse, dabar net nemokėčiau įvardinti, kokia ta fotografija buvo. Šis etapas praeitas ir be galo žavingas, nes pamatai, kaip pasikeitei.

– Daugybė pradedančiųjų užstringa nerasdami savo krypties, ypač, kai internete galime pamatyti daugybę gerų fotografijų, norisi daryti viską. Kaip tau pavyko susikurti savo stilių, kokiais kriterijais vadovavaisi?

Pradžioje mano užsiėmimo niekas rimtai nevertino, tačiau į tai pasinėriau visa galva. Supratau, kad fotografija bus mano gyvenimas ir nuo tada to atkakliai siekiau. Anksti supratau, kad esu žmonių fotografas. Manęs nedomino peizažai, pastatai ar daiktai. Atostogų metu sunkiai padarau kelionių reportažą, nes greitai ateina suvokimas: o, Dieve, net nežinau ką fotografuoti.

– Kas tave patį labiausiai žavi dirbant fotografu?

Fotografija man užima 95 procentus gyvenimo, todėl galiu sakyti, kad žavi viskas: nuo technikos iki kūrybos. Tai dinamiškas procesas, sutinki daug žmonių, nuolat mokaisi kažko naujo. Kartais net iškyla klausimas, kas būtų jei nebūčiau jos atradęs, neturiu visiškai jokio supratimo, koks mano gyvenimas būtų ir ką bučiau daręs.

Dainius Ščiuka young wild and sexy
Dainius Ščiuka girl in the middle of highway

– Tavo fotografijas galima pavadinti Young Wild and Sexy, ar sutinki?

Sutinku. Manau, kad tokią estetiką ir noriu reprezentuoti savo darbuose. Manyčiau, jog mano stilistika turi šiek tiek panašumo į fotografo Terry Richardson darbus, na, nekalbant apie jo kraštutinumus. Jis puikiai sugebėjo buitiaką paversti madingu. Įvedė snapshot’o kultūrą, natūraliai dokumentuoja situacijas.

– Kokiu savo darbu labiausiai didžiuojiesi?

Žodžio „didžiuotis“ nenaudočiau. Tačiau tikrai turėjau tų „wow“ akimirkų, kurios tapo pripažinimo rodikliu pačiam sau. Vienas tokių darbų – fotografuoti prezidentą Valda Adamkų. Tokiais atvejais nemažai reikia dėkoti ir atsitiktinumui: šiam darbui turėjau 20 minučių, džiaugiuosi, kad spėjau užfiksuoti kadrą, kurį norėjau.

– Paskutiniame projekte nufotografavai daugybę barzdotų vyrų, kas toliau?

Šis projektas truko daugiau nei tris metus, dabar, išfotografavęs daugybę barzdočių, ėmiausi fotografuoti moteris be makiažo. Noriu prisidėti prie natūralumo judėjimo, fiksuoju žymias moteris, kurios, mano nuomone, formuoja visuomenės grožio normas ar daro įtaką išvaizdos standartams. Noriu atkreipti visuomenes dėmesį į tai, kad pripūstos lūpos nėra siekiamybė ar norma. Vienas svarbesnių darbų, paskatinęs imtis šio projekto, buvo šių metų Pirelli kalendorius, kuriame Peter Lindbergh užfiksavo žymias moteris visiškai natūralias. Dar nežinia kaip bus, bet jei projektas išsirutulios į kažką daugiau, būtų šaunu, jei portretai taptų paroda.

Dainius Ščiuka Beata Tiškevič portretas

– Tavo SNAP paskaitos tema – natūralios ir studijinės šviesos derinimas. Gal galėtum papasakoti, ką svarbaus sužinosime? 

Šią temą pasirinkau todėl, kad šia technika daug dirbu pats, tai bus puiki proga sužinoti apie mano kūrybos metodus praktiškai. Ši tema labai plati ir bus naudinga įvairiai auditorijai: ir žaliems, ir pažengusiems. Mokinti kitus yra puikus būdas mokytis ir pačiam.

Artimiausiu metu su Dainiumi Ščiuka galėsite susitikti 8-tajame SNAP fotofestivalyje, kuris vyks balandžio 22-23 d. ,,Radisson Blu Lietuva“, Vilnius. Daugiau apie renginį www.snap.lt, bilietus galite įsigyti ČIA

Close

Sign in

Close

Cart (0)

Cart is empty No products in the cart.

kunasmag.lt

Stilingos pasaulio knygos internetuLanguage