UŽSIDAROME NERIBOTAM LAIKUI

Paskutiniai vienetai su nuolaidomis

šokio tyrinėjimo platforma bitės

Susitikome Vilniuje tiesiog pasišnekučiuoti apie festivalį. „Dėl visa ko – pokalbį įrašysiu“, – pasakiau, nes nujaučiau, kad šis pašnekesys bus įdomus „Kūnas Mag“ skaitytojui.

Tekstas: Toma Mačiulskytė

šokio tyrinėjimo platforma bitės

„Bitės“ – buvęs „Bičių sąskrydžio“ festivalis, išaugęs iki šokio tyrinėjimo platformos. Skirtas šviežiems, ieškantiems, eksperimentuojantiems šokio ir scenos menų atstovams. Šiandien šiuo scenos įvykiu rūpinasi Giedrė ir Giedrius Kalinauskai.

 

Giedrė: Pirmasis Bičių sąskrydis įvyko 2007 metais, kuris tuo metu buvo daugiau jaunųjų kolektyvų, mėgėjų erdvė pasirodyti. Vieta, kur gali gimti naujos idėjos. Nors daug kas nuo 2007 metų keitėsi, tačiau esmė liko tokia pati – tai vieta ir laikas, kai susitinka skirtingų kartų, patirties kūrėjai. Kai vyksta susitikimai, mezgami kontaktai, jugiamasi į grupes kurti, vystyti idėją. Tai mums, šokėjams, yra svarbu.

 

Todėl mes nesilyginame, pvz., su „Naujuoju Baltijos šokiu“ ar „Aura“ festivaliais, nes mums rūpi ne profesionalūs, tobuli darbai, o tyrinėjimas, ieškojimas, eksperimentas. Mums svarbu, kas yra kūrėjų galvose čia ir dabar, ką jie nori pabandyti, apie ką svajoja atlikti scenoje, nes „Bites“yra vieta ir laikas tai įgyvendinti.

 

Giedrius: Esminis „Bičių“ skirtumas – didžioji dalis rodomų sceninių kūrinių yra premjeros. Mes atsirinkdami nebūname matę galutinio rezultato. Tai darome tarsi intuityviai, gebame pamatyti tencencijas, įžvelgti ar numatyti galutinį rezultatą.

šokio tyrinėjimo platforma bitės

Giedrė: Būtų įdomu pasidaryti kokią suvestinę, koks procentas atlikėjų, po „Bičių“ būna pastebėti ir pakviesti į kitus šokio festivalius. Dažnai būna, jog pas mus parodę eskizą, jie jau yra kviečiami rodyti visą darbą kokiame festivalyje. „Bitės“ yra tarsi traplinas, na, bent jau mes norime sudaryti visas sąlygas augti. Čia kūrėjai gali „išsibandyti“ žiūrovą. O tai yra svarbu esant eskizo etapui, nes ne visada tai, ką tu turi mintyse ar širdyje paliečia žiūrovą.

 

Giedrius: Taip pat mes skatiname bendradarbiavimą tarp šokio žmonių. Dažnai scenos vilkai nedrąsiai renkasi iš jaunų, nepatyrusių šokėjų. „Bitės“ yra tinkamiausia vieta pabandyti dirbti su jaunąja karta. Niekas per galvą neduos, jei išeis kiek keistas, neįprastas reginys.

 

Giedrė: Vienas „keistesnių“ pasirodymų per visą „Bičių“ istoriją buvo vokiečių šokėjo performansas. Jis visą savaitę ėjo į skirtingus lietuviškus užsiėmimus – į tautinių šokių pamoką, mokėsi groti būgnais ir t.t. Po to turėjo dvi dienas tai „suvirškinti“ ir kurti. Iš kiekvienos dienos jis pasisėmė kažką nauja ir sukūrė performansą.

 

Giedrius: Mes anksčiau save laikėme lietuvišku festivaliu. Tačiau bėgant metams atsirasdavo vis daugiau tarptautinių akcentų. Tuomet mes nusprendėme – jeigu tarptautiniai, tai tegu turi kokį ryšį su Lietuva. Buvo amerikiečių projektas, kurie dirbo su Lietuvos šokėju, vokiečio projektas su Lietuvos menininkais. Tai tarsi samplaika, mes nesakome: „O! Tavo geras projektas kur nors Prancūzijoje – atsivežk.“ Ne, atvažiuok ir dirbk su vietiniais.

 

Giedrė: Be viso to, mes skatiname tokius tarsi dalykinius mainus. Pvz., yra nedidelis Čiurlionio menų mokyklos mokinių darbas ir jų klausiame, gal norite padirbėti su kokiu profesionalu. Jie pasako pavardę ir mes stengiamės dar iki festivalio juos suvesti, o tada džiaugiamės galutiniu pasirodymu festivalio metu.

 

Giedrius: Šitas principas dirbti iki festivalio, išsivystė ilgainiui. Mes apie tokį platformos principą vis pasvajodavome ir galvojome – ai, kitais metais. Tačiau aplinka mums „spyrė į užpakalį“ ir susiėmėme – padarėme. Tad šiais metais šokio kūrėjai dirba jau nuo lapkričio 10 dienos iki pat festivalio pradžios.

 

Giedrė: Nuo lapkričio 10 dienos dirba Andrius Katinas ir Simon Beyer-Pedersen iš Danijos. Jie dirbs su profesionalais ir eksperimentuos tarp performansų. Jie nekurs atskiro pasirodymo, o tarsi improvizuos festivalio metu. Jie klaus – kur prasideda ir baigiasi šokis.

 

Su Simon dirbs Čiurlionio mokiniai. Jie turės galimybę „prisiliesti“ prie profesionalo choreogafo, dirbančio kone visame pasaulyje. Jauniems šokėjams tai galimybė, kuri pasitaiko labai retai.

 

Daugiau informacijos apie renginį: bitesdance.lt

šokio tyrinėjimo platforma bitės
Uždaryti
Prisijungti
Uždaryti
Krepšelis (0)

Krepšelyje nėra produktų. Krepšelyje nėra produktų.





0