UŽSIDAROME NERIBOTAM LAIKUI

Paskutiniai vienetai su nuolaidomis

fake tattoo

Kai nerandu, kaip pradėti pokalbį, dažnai išgelbsti ant pašnekovo odos pastebėtas piešinys. Tatuiruotės šauniai atlieka ledlaužio funkciją pokalbyje. Ir tikrai dažnai, nes net penktadalis britų, amerikiečių ir, tikėtina, likusio Vakarų pasaulio žmonių turi nors vieną tatuiruotę ant savo kūno.

Tatuiruotė, gyvavusi jau tūkstančius metų prieš mūsų erą, žada kiekvieną padaryti patrauklesniu žmogumi, pridėti gravitacinės jėgos, tarsi tai būtų neonine šviesa blyksintis ženklas „pastebėk mane“. Ir tai veikia.

Kam dar jos reikalingos? Nusikalstamos gaujos tatuiruotes jau daugelį metų naudoja kaip unikalų, bendrą visiems jos nariams statuso ir jėgos simbolį. Toks ženklas pakelia kiekvieno galingos mašinos sraigtelio savivertę ir, tuo pačiu, dar stipriau jį priveržia prie besisukančio aparato. Taip pat nuo tatuiruočių atgraso konservatyvesnius piliečius, kuriems pirmoji asociacija, pamačius tatuiruotę – jėga, smurtas ir prievarta.

Tekstas: Gabija Čeledinaitė

„O! Ten tikrai skorpionas tau ant nugaros? Kietai!“

fake tattoo

Panašiai veikia ir laisvai pasirenkamos tatuiruotės – jos išskiria kiekvienos jų savininką, tačiau neretai tikina žiūrovą, jog, štai, ir aš kažkam priklausau. Vieni tatuiruotės pagalba įsilieja į drugelių mylėtojų klubą, kiti moko aplinkinius kinų kalbos. Yra ir mylinčių mamą ar žmoną grupės, taip pat – originalūs, humoro jausmą demonstuojantys brūkšninių kodų nešiotojai. Taip, pastaruosiuose sakiniuose nemažai ironijos. Iš tiesų, nors kartais šie piešiniai pasirenkami ir dėl „bandos jausmo“, asmeninių priežasčių tatuiruotėms yra be galo daug. Viena jų – tai noras tiesiog šauniai atrodyti. Patraukliau, seksualiau (nors tyrimais nustatyta, jog tatuiruotos bei neįprastose vietose auskarus nešiojančios moterys vyrų suvokiamos kaip mažiau patrauklios, linkusios daugiau išgerti, lengviau prieinamos ir pasileidusios). Rūbai ir aksesuarai mums patrauklesniais pasijusti leidžia trumpam, tik kol juos dėvime. Tuo tarpu tatuiruotė – puošmena, nuo pat pirmosios jos gyvavimo akimirkos tampanti neatskiriama žmogaus dalimi.

Tačiau yra žmonių, kuriems toks kūno puošimo būdas visiškai nepriimtinas. Ar jie kitokie? Kuo skiriasi? Išsamiu tyrimu, atliktu 2012 metais, atskleista, jog asmenybės skirtumai tarp tatuiruočių turinčių ir jų neturinčių žmonių labai maži arba jų iš viso nėra. Tyrimo išvada nieko nestebinanti – tatuiruoti žmonės yra kiek labiau linkę į ekstraversiją bei siekia unikalumo. Pridėčiau, kad jie ir kiek spontaniškesni – net 23 procentai tatuiruotų britų teigia besigailintys savo sprendimo.

Kokią žinią tatuiruotės perduoda aplinkiniams, kad susilaukia priešiškumo? Tokie piešiniai praneša apie didesnį jų šeimininko apetitą. Tatuiruotė parodo, jog žmogus siekia išnaudoti visas galimybes, patirti daugiau gyvenimo džiaugsmo, o kartu gauti daugiau gyvybiškai svarbaus kitų dėmesio. Mes esame socialūs gyvūnai. Kad suvoktume save, dažnai pasitikime būtent kitų dėmesio kiekiu. Kuo jo daugiau – tuo daugiau ir manęs. Tuo tarpu, dėmesio nesulaukdami, jaučiame vienatvės liūdesį.

Jei dėmesio siekis itin stiprus, agresyvus (čia vėlgi gali būti skorpiono tatuiruotė), kitiems jis dažnai sukelia baimę ir pavydą. Kodėl? Gyvoje bendruomenėje egzistuoja svarbus uždavinys — sureguliuoti konkurenciją dėl riboto joje esančio dėmesio (arba energijos – čia jau kaip pavadinsi) kiekio. Todėl labiau išsišokantys asmenys gali tapti atstumtaisiais.

Iš minios labiau išsiskiria ir turintieji daugiau nei vieną, nors ir taikią, tatuiruotę. Dėl to kartais prabylama apie specifinę priklausomybę, tatuiruotieji pasakoja, kaip sunku sustoti po pirmosios. Šio meno pasauliu besidomintis psichologas Viren Swami aiškina, jog ryškaus, visiems būdingo priklausomybės mechanizmo nėra. Kūno piešinių savininkai po pirmos tatuiruotės vidutiniškai daro dvejų – septynerių metų pertrauką prieš antrąją. Jau turėdami patirties (nesvarbu, sėkminga ji ar ne), žmonės kruopščiau renkasi antrąjį piešinį, nes geriau supranta, ką reiškia skausmas ir tatuiruotės amžinumas, atsižvelgia ir į kainą. Remdamasis savo paties patirtimi bei atliktais tyrimais psichologas Stuart Ross turi paaiškinimą daugiau nei vienos tatuiruotės siekiui. Jis ypač tinka sportininkams. „Turintieji daug tatuiruočių mėgaujasi procesu ir rezultatas jiems ne toks svarbus. Tai skausminga, tačiau visada kontroliuojama – lyg maratono bėgimas“ – teigia jis.

Nors tatuiruotės vis dar laikomos išskirtiniu pasipriešinimo tradicinei kultūrai simboliu, tačiau jos – įprastas vaizdas mūsų pasaulyje. Už tai galime dėkoti kasdien žiniasklaidoje pasirodančioms margo kūno kino ar sporto įžymybėms. Tačiau, ar iš tiesų akys prie šių piešinių pripratusios? Vienu linksmo tyrimo metu paplūdimyje buvo nustatyta, jog taip, – šiame pasaulyje vertinamo dėmesio tatuiruotės sulaukia: vyrai prie taturuotę turinčios merginos prieina dvigubai dažniau, o pokalbį ryžtasi užmegzti 11 minučių greičiau. Ledlaužis veikia – matydami tatuiruotę, dar net nepradėję su žmogumi kalbėtis, jau turime bendrą temą. Tarsi būtume pažįstami iš anksčiau.

„…Skorpionas? Oi, ne, čia drakonas!“

Uždaryti
Prisijungti
Uždaryti
Krepšelis (0)

Krepšelyje nėra produktų. Krepšelyje nėra produktų.





0